Lukuliike koulussa starttaa pääkaupunkiseudulla

Vantaan Kartanonkosken koululla ja Helsingin Pakilan yläasteen koululla vierailevat lukulähettiläs ja tubettaja Miklu sekä tähtikirjailija Magdalena Hai.

Lukuliike koulussa käynnistyi syksyllä, ja nyt se saapuu pääkaupunkiseudulle. Vantaan Kartanonkosken koululla 29.1. klo 12.30 ja Pakilan yläasteen koululla 30.1. klo 11.00 vierailevat lukulähettiläs ja tubettaja Miklu sekä tähtikirjailija Magdalena Hai.

Lukuliike koulussa -kampanjan esiintyjät kertovat omasta lukuharrastuksestaan, lukemisen merkityksestä omaan elämäänsä sekä työstään. Tarkoitus on osoittaa, että lukemista tarvitaan monen osaamisen taustalla ja muistuttaa nuoria siitä, että kirjat ja kirjallisuus kuuluvat myös heille.

Lukuliike koulussa –tapahtuman jälkeen koulussa jatketaan tähtikirjailijoiden kirjojen lukemista, ammattilaisten laatimien lukuhaasteiden ja tehtävien tekemistä sekä tartutaan lukemiseen ja kirjoihin monipuolisesti koko lukuvuoden ajan.

Uutiset

04.06.2019
Tuottajan matkassa
31.05.2019
Lukuliike koulussa-kampanja on tullut päätökseensä
29.05.2019
Jere Vikström: “Lukiessa pystyy uppoutumaan toiseen maailmaan”

Tilaa uutiskirjeemme