Salkkari-tähti Monika Lindeman Lappeenrannassa

Lukuliike koulussa -kampanjassa on mukana nuorille tuttuja esikuvia.

”Mielikuvitukseen uppoutuminen on ehdottomasti parasta lukemisessa”, toteaa näyttelijä Monika Lindeman Lukuliike-koulutapahtumassa Kimpisen koululla Lappeenrannassa. Lindeman on tullut tutuksi muun muassa rikosetsivä Linda Eerikäisen roolista draamasarjassa Salatut elämät. Tämän lisäksi näyttelijä kiertää puhumassa koululaisille lukemisen merkityksestä.

”Kirjat vaikuttivat siihen, että minusta tuli näyttelijä”, Lindeman kertoi.

Lukuliike koulussa -kampanjaan haki mukaan 800 koulua, joista 40 saa suuremman Lukuliike -koulutapahtuman tänä lukuvuonna. Korvenkylän koululla Lappeenrannassa 20.5. oppilaita innostaa lukemaan Monika Lindemanin lisäksi tähtikirjailija Roope Lipasti.

Tällä hetkellä nuorten into lukea laskee, minkä takia opettajat ympäri Suomen ovat toivoneet vetoapua lukemisen edistämiseen.  Lukuliike koulussa -kampanjaan on valikoitunut suomen- ja ruotsinkielisiä nuorten esikuvia eri aloilta. Julkisuuden henkilöt voivat omilla tarinoillaan ja esimerkillään saada vähänkin lukevan lapsen ja nuoren tarttumaan kirjaan.

Kuva: Eero Kokko

Uutiset

04.06.2019
Tuottajan matkassa
31.05.2019
Lukuliike koulussa-kampanja on tullut päätökseensä
29.05.2019
Jere Vikström: “Lukiessa pystyy uppoutumaan toiseen maailmaan”

Tilaa uutiskirjeemme